Filtracja oleju – Wszystko co powinieneś wiedzieć na jej temat

filtracja oleju olbromski

Filtracja oleju to proces, w którym z oleju usuwane są zanieczyszczenia. Służy również do usuwania wody i  wilgoci z olejów. Zdecydowana większość awarii w układach hydraulicznych i smarowania powstaje w wyniku zanieczyszczeń, które przedostają się do smarów w tym właśnie do oleju. Dlatego tak ważna jest regularna filtracja oleju.

Z czego mogą pochodzić zanieczyszczenia w oleju?

Istnieją dwa różne źródła przenikania zanieczyszczeń do olejów. Pierwszym z nich są wszelkie zanieczyszczenia pochodzące z zewnątrz. Najczęściej jest to różnego rodzaju pył w tym pył węglowy będący zanieczyszczeniem powstałym z procesu produkcyjnego. Również krzemionka czy zanieczyszczenia wytworzone w wyniku prac remontowych, oraz serwisowych mogą przenikać do środka układu olejowego i wpływać na zanieczyszczenie oleju.

Drugie źródło zanieczyszczeń to takie, które powstają w wyniku procesu rozkładu oleju lub w wyniku tarcia. Mówi się wtedy o zanieczyszczeniach powstających w środku układu olejowego. Eksploatacja układów olejowych prowadzi często to wytwarzania się cząstek metalicznych, czy też cząstek korozji, które zanieczyszczają olej. Do takich cząstek zaliczyć można też cząstki, które spełniają rolę zabezpieczającą zbiornik oleju.

Na czym polega filtracja oleju i jakie ciecze mogą podlegać filtracji?

Najczęściej stosowanym i najprostszym sposobem na pozbycie się wszelkich zanieczyszczeń z oleju jest jego wymiana, ale co zrobić w przypadku gdy mamy do czynienia z dużymi układami w przypadku, których wymiana oleju jest uciążliwa i wiąże się z dużymi kosztami? W dużych układach hydraulicznych rekomendowana jest filtracja oleju hydraulicznego. Co więcej każdorazowa wymiana takiego oleju w dużym układzie wytwarza niezdrowy z punktu widzenie ekologii odpad, który jest bardzo trudno gdzieś magazynować. Dlatego zamiast wymiany, rekomendowane jest filtrowanie oleju hydraulicznego.

Dzięki regularnej filtracji z zastosowaniem profesjonalnych filtrów jest mniejsza szansa na zniszczenie układu. Filtracja pomaga też w zmniejszeniu częstotliwości wymiany oleju w układzie. Jeśli chodzi o ciecze które mogą być filtrowane to są to m.in:

  • olej przekładniowy
  • olej hydrauliczny
  • olej grzewczy
  • olej smarny

Firma FHU Olbromski zapewnia skuteczną filtrację olejów. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w tematyce związanej z olejami oferują oni skuteczne usługi przedłużające żywotność układów, w których zastosowane są różnego rodzaju oleje. FHU Olbromski oferuje również wynajem i sprzedaż maszyn służących do filtrowania olejów. Dużym atutem firmy jest wykorzystywanie systemów KLEENOIL.

Co to jest system filtracji KLEENOIL?

W firmie FHU Olbromski wykorzystywany jest system filtracji KLEENOIL dzięki któremu możliwa jest mikro filtracja każdego sprzętu. Ten system filtracji posiada wysoki stopień zaawansowania technologicznego i pozwala na utrzymanie pełnej skuteczności płynów, które podlegają filtracji. Możliwe jest to do uzyskania w wyniku zatrzymania w olejach dodatków pełniących rolę uszlachetniającą olej. Właściwości wszelkiego typu oleju są zachowane. KLEENOIL to także system, który ma wysoką skuteczność w przypadku układów zawierających glikol – układy takie mogą być dzięki temu dłużej eksploatowane, co wiąże się z mniejszymi wydatkami na wymianę lub naprawę układu.

W systemie KLEENOIL stosowany jest filtr z pulpy celulozowej. Dzięki temu możliwe jest skuteczne usunięcie drobinek kurzu czy metalu, których wielkość wynosi 1 mikron. Filtr z pulpy celulozowej pozwala także skutecznie wchłaniać wilgoć obecną w układach smarowania. Wszystko dzięki zastosowanym włóknom cellulozowym, które są gęsto nawinięte na siebie.Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top