Umowa przedwstępna a rezerwacyjna kupna domu/mieszkania

Umowa przedwstępna a rezerwacyjna kupna domu mieszkania

Niezależnie od tego, czy kogoś interesuje budowa domu, czy planuje zakup mieszkania, trzeba zadbać o załatwienie wszystkich niezbędnych formalności. W przypadku kupowania nieruchomości bardzo często zawierana jest umowa rezerwacyjna, dzięki czemu można uchronić się przed jej sprzedażą innej osobie. Nie zawsze można od razu sfinalizować zakup, ale deweloper niekoniecznie będzie czekał, jeśli pojawi się inny zainteresowany, skłonny do zapłacenia gotówką. Umowa rezerwacyjna nie jest jednak tym samym, co umowa przedwstępna, ale wiele osób nie wie, czym się one różnią, więc pora rozwiać ewentualne wątpliwości.

Rezerwacja mieszkania u dewelopera

W umowie rezerwacyjnej zawartej z deweloperem widnieją inne zapisy niż w umowie przedwstępnej. Jeśli ktoś zamierza sfinalizować zakup mieszkania kredytem hipotecznym, to najczęściej podpisuje przedwstępną z deweloperem. Przy nabywaniu lokum z rynku pierwotnego popularna jest umowa rezerwacyjna. Zawiera się ją w przypadku klienta, który musi załatwić jeszcze pewne formalności, zanim będzie w stanie spełnić wszystkie warunki pozwalające na zakup nieruchomości. Jest to sposób na czasowe zarezerwowanie lokum u dewelopera, ale dla potencjalnego kupca nie stanowi to niczego zobowiązującego. Może w każdej chwili zrezygnować z zakupu mieszkania, który zarezerwował. Podpisanie umowy rezerwacyjnej nie sprawia, że będzie trzeba potem zawrzeć umowę kupna sprzedaży.

Co warto wiedzieć o umowie rezerwacyjnej mieszkania?

Umowa rezerwacyjna jest zwykle zawierana na dwa tygodnie. Jeśli do tego czasu kupujący nie zdecyduje się na zakup, to deweloper wystawi nieruchomość ponownie na sprzedaż. Na umowę rezerwacyjną decydują się głównie osoby niezdecydowane. Jeśli trafi się świetna okazja, a będzie wielu chętnych na zakup danej nieruchomości, to warto zdecydować się na jej zarezerwowanie. Można to zrobić w przypadku mieszkania i domu z rynku zarówno pierwotnego, jak i wtórnego. Podpisanie umowy rezerwacyjnej nie wiąże się z żadnymi skutkami prawnymi. Deweloper może wymagać wpłacenia przedpłaty. Jeszcze do niedawna możliwe było ustalenie kwoty indywidualnie. Obecnie jest ona narzucona odgórnie. Jej wysokość nie może wynosić jednak więcej niż 1% ceny nieruchomości.

Co znajduje się w umowie rezerwacyjnej?

Jeśli ktoś decyduje się na zawarcie umowy rezerwacyjnej z deweloperem, to powinien wiedzieć, co musi się w niej znaleźć. Zwykle to deweloper ma już przygotowany wzór pisma. Trzeba jednak dokładnie zapoznać się z wszystkimi zapisami przed podpisaniem dokumentu. W umowie rezerwacyjnej nie może zabraknąć oczywiście danych osobowych zarówno potencjalnego kupca, jak i sprzedawcy. Wymagane są także informacje dotyczące ceny nieruchomości, kwoty zadatku lub zaliczki. Oczywiście deweloper nie może zawrzeć w umowie rezerwacyjnej opłaty, jeśli nie zostało to wcześniej ustalone z rezerwującym. Sprawdzić należy także, czy w umowie znajduje się data i miejsce jej zawarcia. Wymaga się także opisu zarezerwowanej nieruchomości. Niektórzy deweloperzy będą także oczekiwać wpisania terminu zawarcia umowy deweloperskiej. Istotny jest w dokumencie okres trwania rezerwacji i oświadczenie dewelopera o rzeczywistym stanie prawnym budynku.

Umowa przedwstępna a umowa rezerwacyjna – jakie są różnice?

Dla wielu osób nie ma większej różnicy między umową rezerwacyjną i przedwstępną, bo następuje po nich zakup nieruchomości. Oczywiście nie są one tym samym, w umowie przedwstępnej sprzedaży mieszkania bardzo często znajdują się podobne elementy, co w umowie rezerwacyjnej. Trzeba jednak pamiętać, że w takim przypadku kupujący zobowiązuje się już do podpisania umowy deweloperskiej i będzie mu się trudno z tego wycofać. Jak było wcześniej napisane, z umowy rezerwacyjnej można w dowolnym momencie zrezygnować. Jeśli jednak będą w niej elementy umowy deweloperskiej, to dokument będzie uregulowany przepisami kodeksu cywilnego. Wycofanie się z umowy przedwstępnej wiąże się z koniecznością poniesienia konsekwencji prawnych. Trzeba liczyć się z utratą wpłaconego zadatku. Kolejną kwestią jest to, że umowę przedwstępną wymaga bank podczas wnioskowania o przyznanie kredytu hipotecznego. Umowa rezerwacyjna nie ma dla niego żadnego znaczenia.



Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top