Ocena zysków z instalacji fotowoltaicznej, rentowność, określenie stopy zwrotu z inwestycji to kwestie bardzo ważne z punktu widzenia przedsiębiorców. Zanim umowa zostanie podpisana, należy ustalić, czy inwestycja przyniesie zyski – czy to w postaci oszczędności, czy też zwiększenia wydajności pracy. Aby ustalić, czy planowane działania mają sens, trzeba przeanalizować, z jakimi kosztami wiąże się położenie paneli fotowoltaicznych i co ma na nie wpływ. Znaczenie ma jakość poszczególnych elementów (panele, falownik itd.), dodatkowe koszty, sposób finansowania inwestycji, a także oczekiwania co do instalacji.
Rentowność instalacji fotowoltaicznej. Co jest istotne?
Już na etapie planowania inwestycji w instalację fotowoltaiczną warto rozważyć rentowność przedsięwzięcia. Pierwszym i najważniejszym czynnikiem jest jakość paneli, od których zależy wydajności instalacji, pojawianie się ewentualnych usterek i przerw w produkcji energii. Dobór paneli, obliczenie potrzebnej mocy i inne ważne kwestie warto skonsultować ze specjalistami. Trzeba też pamiętać, że projekt instalacji musi być przygotowany pod konkretną inwestycję – uwzględniane są parametry techniczne budynku, warunki panujące w danej lokalizacji. Tylko wcześniejszy audyt i plan przygotowany dla danej firmy może dać gwarancję rentowności instalacji fotowoltaicznej.
Co jeszcze trzeba brać pod uwagę przy ocenie opłacalności PV?
Przedsiębiorca musi również brać pod uwagę koszt serwisu, regularnych przeglądów czy choćby ubezpieczenia. Warto też uwzględnić możliwe awarie instalacji – choć zdarzają się stosunkowo rzadko, wydatek związany z ich usunięciem należy wziąć pod uwagę już podczas pierwszej kalkulacji. Większość producentów daje 25-30 lat gwarancji na panele fotowoltaiczne. Po tym czasie ich wydajność spada do około 80%. Istotne, aby inwestować w sprzęt znanych firm, których obecność na rynku przez kolejne lata jest raczej pewna.
Chcąc ocenić zysk z instalacji fotowoltaicznej, przedsiębiorca musi zwrócić uwagę na dotychczasowe zużycie energii i rachunki za prąd oraz oszacować, jak będą wyglądały te koszty, gdy prąd będzie produkowany przez panele. Jak podkreśla specjalista z Da Vinci Green Energy, wytwarzanie własnej energii sprawia, że zmniejszeniu ulega opłata mocowa dla firm, która stanowi dodatkowy, a jednak niemały element składowy rachunków z zakładu energetycznego.
Nie można również zapomnieć, że instalacja fotowoltaiczna to znacznie niższy ślad węglowy przedsiębiorstwa – działanie takie świadczy o świadomym postępowaniu firmy, chęci redukowania negatywnego wpływu na środowisko. Jednak najważniejszą korzyścią, jaką przedsiębiorstwo zyska inwestując w zieloną energię jest znacznie obniżenie rachunków za prąd. Biorąc pod uwagę ostatnie podwyżki i zawirowania na rynku energetycznym, szukanie alternatywnych rozwiązań wydaje się właściwym kierunkiem działania. Jak podkreślają eksperci, własna przyzakładowa elektrownia pozwala na większą niezależność i jest doskonałym sposobem na pozostawienie w budżecie środków, które można wykorzystać na potrzeby kolejnych inwestycji zamiast przeznaczania ich na opłacanie rachunków za energię.
Czy opłaca się inwestować w fotowoltaikę?
Instalacje fotowoltaiczne dla firm cieszą się coraz większą popularnością. Są sposobem na oszczędności, ale nie jest to jedyny powód, dla którego przedsiębiorcy decydują się na panele. Zyski nie muszą koniecznie być związane z finansami. Trzeba pamiętać, że firmy inwestujące w fotowoltaikę kierują się w swych działaniach filozofią zrównoważonego rozwoju, zyskują w oczach kontrahentów, wyróżniają się na tle konkurencji, dbają o dobro lokalnej społeczności, a w szerszej perspektywie o nas wszystkich. To dość sporo argumentów przemawiających na korzyść inwestowania w odnawialne źródła energii. Ocena zysków z instalacji fotowoltaicznych powinna uwzględniać wymienione punkty.
Oceniając opłacalność paneli, przedsiębiorstwo powinno również pochylić się nad sposobem pozyskania środków na przeprowadzenie inwestycji. Czy będą to fundusze własne, czy też finansowanie zewnętrzne? Warto pamiętać, że dostępne są programy wsparcia dla firm, które zdecydują się przejść na własne źródła energii – dotacje, kredyty, leasing, abonament. Możliwości jest sporo, jednak niezależnie od tego, który sposób zostanie wybrany, należy go uwzględnić już w fazie planowania i przygotowywania projektu.
Ocena zysków z instalacji fotowoltaicznej – tych potencjalnych i rzeczywistych – jest kwestią bardzo indywidualną i, jak zostało podkreślone, zależy od wielu różnych czynników. To opłacalna inwestycja, pod warunkiem że w swoich planach przedsiębiorca uwzględni wszelkie pojawiające się koszty i dostosuje instalację do swoich potrzeb. Przygotowujący się do inwestycji powinni skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy.
Podobne tematy