Czy fotowoltaika się opłaca?

fotowoltaika czy się opłaca

Rok 2022 przywitał nas traumatycznie. Zmiany są tu na porządku dziennym i sektor fotowoltaiczny nie będzie tu wyjątkiem. Z ekologicznego punktu widzenia nie ma wątpliwości: instalacja paneli słonecznych na domu to najlepsza opcja. Ale od strony czysto ekonomicznej jest wiele czynników i pytań na stole .

Co należy wziąć pod uwagę, aby ocenić opłacalność instalacji paneli słonecznych w domu? Czy opłaca się osiągnąć auto-konsumpcję PV? Jakie są prognozy długoterminowe?

Podatki i przeszkody dla produkcji energii słonecznej

Tak zwany „podatek słoneczny” był nakładany na energię słoneczną produkowaną przez osoby prywatne. Bezsensowne myto, które na szczęście zostało uchylone z końcem 2018 roku.

Dziś nie ma żadnych publicznych przeszkód dla samokonsumpcji. Rentowność zależy od innych czynników. Dowiedz się więcej o opłacalności fotowoltaiki z artykułu: https://ekohub.pl/fotowoltaika-czy-sie-oplaca!

Dotacje na instalacje do samodzielnej konsumpcji

Przed kryzysem zdrowotnym udzielano dotacji na promocję samokonsumpcji . Kwota i warunki różniły się w zależności od wspólnoty autonomicznej. Wahały się one od 30 do 50% całkowitego kosztu instalacji, a maksymalnie wynosiły od 3000€ do 4500€.

Czy wsparcie dla sektora odnawialnego będzie kontynuowane w przyszłości?

Istnieją dwa niepodważalne fakty: Priorytetem na rok 2022 jest sytuacja zdrowotna i gospodarcza. Cele UE w zakresie odnawialnych źródeł energii pozostają ustalone na najbliższe dziesięciolecia.

Innymi słowy, dotacje mogą być zagrożone w krótkim okresie, ale czysta energia pozostaje zobowiązaniem wszystkich rządów. W dłuższej perspektywie nic się nie zmieniło, sektor solarny pozostanie priorytetem.

Cena paneli słonecznych

Cena modułów fotowoltaicznych (dobry zakres można zobaczyć na ) jest kluczowa dla oceny opłacalności tych instalacji. Przyjrzyjmy się ich ewolucji.

  • Rok 1975 : rozpoczęcie masowej produkcji krzemowych ogniw słonecznych. Ceny wynosiły około 100 euro za wat.
  • W latach 1990-2009 : zarówno produkcja paneli, jak i ceny uległy konsolidacji. Średnia cena wynosiła od 5 do 8 euro za wat.
  • Prąd : ulepszenia technologiczne i spadające koszty produkcji sprawiły, że ceny paneli słonecznych osiągnęły najniższy poziom w historii, około 0,30 euro za wat.

Liczby są szokujące: zakup panelu słonecznego jest dziś o 95% tańszy niż 15 lat temu.

Oczywiście, aby poznać koszt całkowity, należy dodać cenę pozostałych elementów instalacji solarnej (akumulatory, falowniki, wsporniki, okablowanie itp.) oraz robociznę, ale częścią o największej wadze w koszcie całkowitym są panele fotowoltaiczne.

Okres użytkowania instalacji do samodzielnej konsumpcji

Produkcja paneli z każdym rokiem nieznacznie maleje. Ważne jest, aby znać czas życia, aby zweryfikować, czy instalacja słoneczna może być opłacalna dla twojego domu.

Główne elementy instalacji solarnej mają żywotność między 25 a 30 lat , chociaż przy dobrej konserwacji paneli słonecznych można przedłużyć tę liczbę do 35 lat.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o krokach, jakie należy wykonać, aby zainstalować system samokonsumpcji, skorzystaj z linku.

Analiza opłacalności stosowania paneli słonecznych w domach

Aby przeanalizować opłacalność instalacji fotowoltaicznych, należy wziąć pod uwagę wiele czynników: koszt instalacji, cenę energii, lokalizację paneli, dotacje publiczne…

Upraszczając, i biorąc pod uwagę obecny scenariusz, można spodziewać się amortyzacji instalacji samokonsumpcji w okresie od 5 do 10 lat .

Zakres jest bardzo szeroki, prawda?

Należy zwrócić uwagę, że najkorzystniejszy scenariusz zwrotu kosztów dotyczyłby instalacji solarnej zlokalizowanej na południu Półwyspu Iberyjskiego i posiadającej wsparcie publiczne. Okres zwrotu z inwestycji zwiększyłby się bez takich dotacji i to na skrajnej północy półwyspu, gdzie panele produkują średnio o 30% mniej energii.

Najważniejsze jest to, że nawet w niekorzystnym scenariuszu amortyzacji, przy terminie 10 czy 15 lat, miałbyś co najmniej kolejne 15 lat na wyprodukowanie „darmowej energii”. Innymi słowy, od roku amortyzacji zużywałbyś energię przy zerowym koszcie.

Perspektywy długoterminowe

Modele prognostyczne stwierdzają, że ceny paneli będą nadal wykazywać trend boczny w dół, co jest scenariuszem podobnym do tego, jaki miał miejsce w latach 90. Dlatego instalacja paneli słonecznych nadal będzie bardzo tania.

Dotacje publiczne mogą być zagrożone w krótkim okresie, ale biorąc pod uwagę historycznie niskie ceny ogniw PV, jest to doskonały czas na inwestowanie w sektor solarny.

Oszczędność i zrównoważony rozwój idą w parze. Energia fotowoltaiczna to teraźniejszość i przyszłość.



Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top