Mieszkanie a apartament – wady i zalety kupna

Mieszkanie a apartament - wady i zalety kupna

Perspektywa nabycia apartamentu jest dla Ciebie kusząca? Najpierw sprawdź, czy na pewno wiesz, czym powinien się cechować taki lokal. Czym są odbiory mieszkań Katowice i w czym mogą pomóc podczas poszukiwania nieruchomości? 

Nie każde mieszkanie jest apartamentem, czyli co jak to rozróżnić  

W ogłoszeniach nieruchomościowych często można zauważyć oferty wynajmu, kupna lub sprzedaży apartamentów. Warto wiedzieć, że spora część tych propozycji jest jedynie zachętą do zapoznania się z treścią ogłoszenia, a wiele lokali w niczym nie przypomina apartamentu. 

Termin „apartament” i „mieszkanie” często uważane są za synonimy – jest w takim podejściu spory błąd. W końcu trudno nie zaśmiać się widząc małą nieruchomość o wątpliwym standardzie, którą nazywa się apartamentem. Pora więc rozwiać wątpliwości i sprawdzić, gdzie leży problem. 

Czym jest apartament i dlaczego to brzmi dumnie? 

Apartament jest lokalem, który wyróżnia się dwiema podstawowymi cechami: 

• ponadprzeciętną wielkością, 

• wysokim standardem wykończenia. 

Pomieszczenie to należy do luksusowych mieszkań z wieloma pokojami do dyspozycji. Trudno jest jednak jednoznacznie określić, które lokale są apartamentami, a które jedynie ładnie urządzonymi mieszkaniami. Przyjmuje się, że apartament powinien mieć metraż minimum 80 m2 (niektórzy twierdzą, że nawet powyżej 100 m2) i posiadać co najmniej trzy pokoje. To właśnie te cechy sprawiają, że w nieruchomości żyje się wygodnie i przyjemnie. Na rynku nie brakuje malutkich mieszkań, które wielkością przypominają pokój. Biorąc pod uwagę ogólne tendencje w świecie nieruchomości przestronne wnętrze to rarytas i marzenie niejednej osoby.  

Czym powinien wyróżniać się apartament? 

Spory metraż i wysoki standard wykończenia to podstawowe wytyczne apartamentu. Jest ich jednak więcej. Poniżej wymieniono kilka cech, którymi powinien wyróżniać to luksusowe pomieszczenie. Mowa tutaj m.in. o: 

• lokalizacji (centrum miasta lub spokojna dzielnica), 

• typie budynku (np. odnowione kamienice i nowoczesne budownictwo), 

• atrakcyjnym  widoku z okna (mieszkanie powinno mieć duże okna i być usytuowane na wysokim piętrze budynku), 

• dodatkowych udogodnieniach w budynku (np. winda, basen, siłownia, recepcja, strzeżony parking), 

• spójności stylistycznej oraz wysokiej jakości materiałach użytych do wykończenia mieszkania (mieszkanie powinno być urządzone według projektu architekta wnętrz), 

• wyposażeniu wnętrza, które zwiększa komfort życia (np. klimatyzacja lub wanna z hydromasażem). 

Odbiór mieszkania to usługa, która pozwala ocenić stan techniczny nieruchomości, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko zakupu lokalu z wadami lub zawyżonego cenowo. 

Czy warto kupić apartament? 

Kupno mieszkania związane jest z koniecznością podejmowania rozsądnych decyzji. O tym czy warto nabyć apartament tak naprawdę decydują indywidualne potrzeby i wymagania. Warto jednak pamiętać o tym, że taka inwestycja to spory wydatek. Należy więc dokładnie przeanalizować, czy zależy nam na sporym metrażu i ogólnie porządnym wykończeniu mieszkania, czy jednak chęć podniesienia sobie prestiżu przez miejsce zamieszkania lub zamiłowanie luksusu i atrakcyjnych dodatków przeważa. Najważniejsze, by cieszyć się własnymi czterema kątami – w końcu spędza się w nich sporo czasu. 

Jak nie dać się oszukać, czyli sposoby na odróżnienie apartamentu od zwykłego mieszkania 

Przeglądając ogłoszenia z mieszkaniami trudno jest jednoznacznie stwierdzić, czy dane lokum spełnia nasze wymagania. Zdjęcia często ukazują pomieszczenia dużo bardziej korzystnie niż jest to w rzeczywistości, przez co łatwo dać się nabić w przysłowiową butelkę. Szczególnie osoby, które nie są zaznajomione z rynkiem nieruchomości i po raz pierwszy szukają dla siebie lokum, mogą mieć problem z odróżnieniem apartamentu od mieszkania, które jest estetyczne  i użyteczne, jednak nie luksusowe. 

Podczas oglądania mieszkania warto zapytać dewelopera lub właściciela, które elementy lokalu uznaje za tzw. wysoki standard  wykończenia i uważnie przyglądać się, w jaki sposób zostało urządzone. Może się okazać, że nieruchomość, którą nazwano apartamentem, nie ma z nim nic wspólnego. Kluczowa może okazać się pomoc specjalisty, który dokładnie oceni stan mieszkania. Odbiór mieszkań Warszawa wykryje każdą nieścisłość. 



Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top