Jeśli stajesz przed koniecznością dokonania remontu generalnego, z pewnością wiąże się on z szeregiem ważnych decyzji i trudności. Znaczna część z nich może dotyczyć aspektów finansowych. W artykule podpowiadamy, jaki budżet trzeba przeznaczyć na cały proces, oraz jak zaradzić problemom w tym zakresie.
Co obejmuje remont generalny?
Najważniejszą cechą, odróżniającą remont generalny, od zwykłych, bardziej „codziennych” remontów, jest zasięg prac. Nie obejmują one jedynie warstwy czysto wizualnej, dotyczącej na przykład koloru ścian czy wzornictwa mebli; wystrój wnętrza stanowi dopiero zwieńczenie wszystkich robót. Odnowieniu podlegają również kluczowe instalacje, takie jak wodociągowa, elektryczna czy gazowa, co niekiedy wiąże się z przeniesieniem chociażby gniazdek czy odpływów. Czasami ingeruje się również w architekturę mieszkania; chociażby łącząc kilka pomieszczeń w jedno, lub odwrotnie, albo zmieniając położenia otworów drzwiowych. W ramach remontu generalnego, wymienia się również płytki łazienkowe czy panele podłogowe. Jednym więc słowem, mieszkanie przechodzi prawdziwą metamorfozę, która zmienia nie tylko jego walory wizualne, lecz niejednokrotnie także funkcjonalne.
Jak oszacować koszty remontu generalnego?
Naturalnie, tak samo jak wszystkich przy tego typu usługach, precyzyjną, zobowiązującą cenę może podać jedynie konkretny wykonawca. Czynniki wpływające na koszt mogą zaczynać się od regionu Polski bądź pory roku, kończyć się zaś na wynikających z rozkładu lokalu utrudnieniach czy oczekiwanym tempie i poziomie zaawansowania prac. Szacunki, jakie można podjąć bez uwzględnienia wszystkich zmiennych, są bardzo szerokie i mieszczą się w przedziale od 1500, do około 4000 złotych za metr kwadratowy. Orientacyjny koszt generalnego remontu standardowego mieszkania, o powierzchni 60 metrów kwadratowych, wynosi więc od 90 do nawet 240 tysięcy złotych. Trzeba przy tym pamiętać, że górna granica jest bardzo elastyczna i w niektórych przypadkach cały proces może być jeszcze droższy. Z drugiej strony, po dogłębnych poszukiwaniach poszukiwaniach, niewątpliwie uda się znaleźć wykonawców, którzy zgodzą się na niższą cenę. Stanowi to jednak ryzyko; bardzo budżetowy remont może „zwrócić się” w postaci bardzo niskiej jakości.
Zobacz: Pożyczki od ręki przez internet
Pilny remont generalny?
W idealnych warunkach, remont generalny planowany jest z dużym wyprzedzeniem, zwykle wieloletnim; niestety jednak, sytuacja życiowa nie zawsze stawia nas w idealnych warunkach. Szereg poważnych awarii, klęski żywiołowe czy nagła przeprowadzka, spowodowana problemami rodzinnymi lub zawodowymi, mogą zmusić do podjęcia remontu generalnego bez przygotowania; praktycznie „od zaraz”. Odległe wolne terminy u fachowców i brak inspirujących pomysłów na aranżację, to tylko część z pojawiających się wówczas trudności. Jeszcze poważniejszą, a bardzo przecież częstą, jest brak wystarczających środków finansowych; w końcu, nawet przy próbach wykonania remontu generalnego w sposób ekonomiczny, pozostaje on dużym kosztem. Trudno jest pokryć go z bieżących oszczędności; podjęcie dodatkowej pracy, w celu odłożenia na niego w ciągu kilku miesięcy, również pozostaje poza sferą realnych rozwiązań. W takich okolicznościach, nieocenioną pomocą okazuje się pilna pożyczka na dzisiaj z Saverium, która pozwoli chociażby na szybkie opłacenie wszystkich zaliczek i niezwłoczne podjęcie prac.
Podobne tematy